Halluks Valgus Tedavisi Ankara

  Ayaklar, yürüme ve koşma gibi önemli aktiviteleri en iyi şekilde gerçekleştirebilecek biçimde gelişmişlerdir. Sahip oldukları özel anatomik yapı sayesinde uzun süre boyunca rahat bir şekilde yürümemizi ve gerektiğinde koşabilmemizi sağlarlar. Ancak bazı bireylerde, bahsi geçen anatomik yapıda değişimler ve bozulmalar meydana gelir. Bu bozulmalar ve değişimler halluks valgus gibi problemlere yol açabilir. Halluks valgus, ayak baş parmağının olması gereken düzlemden sapmasıyla meydana gelen ortopedik bir problemdir. Bu rahatsızlığa bağlı olarak ayakların belli bölgelerinde ağrı ve yanma hissi ortaya çıkabilir. Bu şikâyetler sebebiyle bireyler yürümekte ve hatta ayakkabılarını gitmekte bile zorluk yaşayabilirler. Yazımızın devamında ‘’Halluks valgus kendiliğinden geçer mi?’’, ‘’Halluks valgus aparatı işe yarar mı?’’, ‘’Halluks valgus egzersizle düzelir mi?’’ ve ‘’Halluks valgus tedavisi nasıl olur?’’ gibi merak edilen soruları yanıtlayacağız. Ankara halluks valgus tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Hakan Özsoy ile iletişime geçebilirsiniz.

  Halluks Valgus Nedir?

  Halluks valgus, ayak baş parmağının olması gereken düzlemden sapması ve çıkıntı oluşturmasıyla karakterize olan görece yaygın bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık genelde kadınlarda görülür ve en sık 30 ila 40 yaşları civarında ortaya çıkar. Sebep olduğu şikâyetler bireyin günlük yaşamını ve çalışma hayatını olumsuz etkileyebilir. 

  Halluks Valgus Neden Olur?

  Halluks valgus nedenleri arasında şunlar yer alır:

  • Genetik faktörler.
  • Düz tabanlık.
  • Yürüme-basış bozuklukları
  • Uzun süre ayakta kalmak veya düzenli olarak ayakta çalışmak.
  • Ayak yapısına uygun olmayan, dar ayakkabılar giymek.

  Bu gibi faktörler ayağın anatomik yapısını olumsuz etkileyebilir ve halluks valgus gibi sorunların ortaya çıkmasına yol açabilirler. 

  Halluks Valgus Belirtileri Nelerdir?

  Halluks valgus belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Ayak baş parmağı belirgin bir şekilde düzleminden sapar ve yana doğru yönelerek çıkıntı oluşturur.
  • Ayak baş parmağını hareket ettirirken veya bükerken zorlanma.
  • Ayak başparmağının yandaki parmağın (ikinci parmağın) altına girmesi ve 2. parmakta nasır oluşumu.
  • Ayak baş parmağının hareketleri sonucu ağrı ve yanma hissi deneyimleme.
  • Ayak baş parmağında his kaybı.
  • Ayakkabı giyerken zorlanma.
  • Özellikle de ayakkabı giymişken ortaya çıkan ağrı hissi.

  Hallux valgus belirtileri bu şekilde özetlenebilir. 

  Halluks Valgus Ağrı Yapar Mı?

  Halluks valgus, ortaya çıkan şişlik ve doğal olmayan parmak eğriliği sebebiyle ağrıya yol açabilir. Ağrının şiddeti, rahatsızlığın ilerleme durumuna ve benzer faktörlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. 

  Halluks Valgus Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Halluks valgus gerektiği gibi ve zamanında tedavi edilmezse ayak baş parmağındaki sapmanın derecesi artabilir. Bu da ağrıların, yanma hissinin ve rahatsızlıkların günden güne artış göstermesine yol açar. Bu yüzden halluks valgus hastalarına en yakın zamanda bir ortopedi doktoru ile görüşmeleri önerilir. 

  Halluks Valgus Egzersizle Düzelir Mi?

  Çeşitli fizik tedavi uygulamaları ve egzersizler, halluks valgus sebebiyle ortaya çıkan şikâyetlere iyi gelebilir. Ancak bahsi geçen egzersizler, rahatsızlığın tamamen tedavi edilmesi için yeterli değildirler. 

  Halluks Valgus Gece Ateli İşe Yarıyor Mu?

  Halluks valgus hastaları tarafından kullanılan gece ateli, ayak parmaklarında ve ayaklarda ortaya çıkan ağrıları hafifletebilir. Ancak egzersiz çalışmalarında olduğu gibi gece ateli de bu rahatsızlığı tedavi etmek için yeterli değildir. 

  Halluks Valgus Tedavisi Nasıl Olur?

  Halluks valgus tedavisi genel olarak iki farklı kategori altında değerlendirilir. Bunlar medikal tedaviler (ameliyatsız tedavi) ve cerrahi tedavilerdir. Medikal tedaviler sırasında, eklemlerdeki şişlikleri sonlandırmak (veya önlemek) ve ağrıları azaltmak için ilaç uygulamalarına başvurulabilir. Ateller, özel ayakkabı seçimi, silikon aparat ve fizik tedavi uygulamaları sayesinde halluks valgusun ilerlemesini önlemeye yönelik çalışmalar yapılabilir. Bu çalışmalar yetersiz kalırsa cerrahi tedaviye başvurulur. 

  Halluks Valgus Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Halluks valgusu tedavi etmek amacıyla gerçekleştirilen pek çok farklı cerrahi uygulama vardır. Genel itibari ile bu uygulamalar, ayak baş parmağının sağlıklı bir düzleme sahip olmasını sağlamak ve hastanın deneyimlediği ortopedik problemleri ortadan kaldırmak için yapılırlar. Bu amaç doğrultusunda ayak baş parmağındaki kemiklerin konumu yeniden düzenlenebilir. Ayak baş parmağının, ayağın geri kalanıyla sağlıklı bir açıya sahip olması sağlanabilir. Bu uygulamalar anestezi altında yapıldığı için birey ağrı hissi duymaz. 

  Halluks Valgus Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Halluks valgus ameliyatı, ameliyatın detaylarına göre 1 ila 1,5 saat kadar sürebilir. Doktorunuz tahmini ameliyat süresi hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacaktır. 

  Ankara Halluks Valgus Tedavisi Fiyatları

  Ankara halluks tedavisi fiyatları, tedavinin detaylarına ve nerede yapıldığına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ankara hallux valgus tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Hakan Özsoy ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button