Diz Eklemi Prp Tedavisi

Diz eklemi PRP tedavisi, diz ekleminde meydana gelen kireçlenme, diz eklemi ağrısı ve kıkırdak yaralanmaları gibi durumları tedavi etmek amacıyla tercih edilen gelişmiş bir uygulamasıdır. Eklemler, destek ve hareket sisteminin son derece önemli bir parçasıdır. Eklemlerde meydana gelen hasarlar, eklemin nerede yer aldığına ve hasarın boyutuna göre ciddi hareket kısıtlılığı, ağrılar ve benzer sorunlara yol açabilir.

Özellikle de diz gibi eklem bölgelerinde meydana gelen hasarlar yürüme, koşma, merdiven inip çıkma gibi aktiviteleri bile son derece ağrılı bir hale getirebilir. Diz eklemi PRP tedavisi, diz eklemindeki iyileşme mekanizmalarını aktifleştirmek ve bahsi geçen sorunları ortadan kaldırmak amacıyla tercih edilmektedir.

Diz Eklemi PRP Tedavisi Nedir?

Diz eklemi PRP tedavisi, diz eklemindeki dokuların iyileşme süreçlerini aktifleştirmek ve hızlandırmak için tercih edilen gelişmiş bir uygulamadır. PRP tedavisi, bireyin kendi kanında yer alan onarıcı trombosit hücrelerinin alınması ve direkt olarak doku hasarının bulunduğu bölgeye enjekte edilmesiyle yapılmaktadır. Böylece trombosit hücreleri bölgedeki doku hasarını gidermek için kolajen sentezini arttırmakta ve dokuların iyileşme süreçlerini desteklemektedir. 

Diz Eklemi PRP Tedavisi Neden Yapılır?

Diz eklemi PRP tedavisi şu gibi durumlarda yapılabilir:

 • Diz ekleminde kıkırdak yaralanması.
 • Diz ağrıları.
 • Bağ doku hasarı.
 • Kas yaralanması.
 • Menisküs yaralanmaları.
 • Tendon yaralanmaları ve kronik tendinopatiler.

Diz eklemi PRP tedavisi bu gibi rahatsızlıkları tedavi etmek amacıyla tercih edilebilmektedir. 

Diz Eklemi Neden Önemlidir?

Diz eklemi, insan vücudunun tüm ağırlığını taşıyan ve bacak hareketlerimizin mümkün olmasını sağlayan önemli bir yapıdır. Eğer bu yapıda meydana gelen bir yaralanma ihmal edilirse birey çok ciddi hareket zorlukları ile karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden diz eklemi ve diz eklemiyle ilgili rahatsızlıklar kesinlikle ihmal edilmemelidir. 

Diz Eklemi PRP Tedavisinin Avantajları

Diz eklemi PRP tedavisinin avantajları şunlardır:

 • Hızlı ve güvenli bir tedavi uygulamasıdır.
 • Görece hesaplı bir tedavidir.
 • Etkili, hızlı ve güvenli bir uygulamadır.
 • PRP tedavisi sırasında herhangi bir kimyasal ilaç kullanılmaz. Yalnızca hastanın kanından elde edilen iyileştirici trombosit hücreleri ve beraberinde plazma denilen sıvı kısmı kullanılır.
 • Ağrısız bir tedavidir.
 • Gerektiğinde tekrarlanabilir.

Diz eklemi PRP tedavisinin avantajları bu şekilde sıralanabilir. 

Diz Eklemi PRP Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

Diz eklemi PRP tedavisi için herhangi bir sınırlandırma bulunmamaktadır. Doktorunuz tedavi öncesinde genel bir muayene gerçekleştirecek ve tedaviye uygunluğunuzu değerlendirecektir. 

Diz Eklemi PRP Tedavisi Tekrarlanabilir Mi?

Diz eklemi PRP tedavisi ile elde edilen kazanımlar kalıcı olsa da bazı bireyler iyileşme sürecinin daha sağlıklı ve hızlı gerçekleşmesi için tedaviyi tekrarlatabilmektedir. Yani diz eklemi PRP tedavisi, hasta tarafından talep edildiği takdirde tekrarlanabilir. 

Diz Eklemine PRP Tedavisi Zararlı Mı?

Diz eklemi PRP tedavisi zararlı veya tehlikeli bir uygulama değildir. Bunun en önemli sebebi daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi tedavinin, hastanın kendi onarıcı hücreleri tarafından gerçekleştirilmesidir. PRP tedavisi herhangi bir cerrahi uygulama veya anestezi işlemi gerektirmemektedir. Sadece lokal anestezi işlemi ile iğne girişi uyuşturulur. Bu yüzden tedaviden sonra yatarak dinlenmeye gerek yoktur. PRP tedavisi yaptıran bireyler kaldıkları yerden günlük yaşamlarına devam edebilirler. 

Diz Eklemi PRP Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diz eklemi PRP tedavisi yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Bu süre benzer uygulamalar ile kıyaslandığında son derece kısadır.

Önceki yazı
Diz Artroskopisi
Sonraki yazı
Diz Kapağı Çıkması