Ankara Omuz Kas Yırtıkları Tedavisi

  Ankara omuz kas yırtıkları tedavisi, omuz kaslarında meydana gelen yırtıkları ve bu yırtıklara bağlı deneyimlenen sorunları ortadan kaldırmak için yapılan tedavi uygulamalarıdır. Kaslar, hareket sisteminin son derece önemli bir parçasıdırlar. Kaslarda meydana gelen yırtılmalar ve hasarlar bireyin hareket kabiliyetini ciddi ölçüde düşürebilmektedir. Kas yırtılmalarının ve yaralanmalarının en sık meydana geldiği bölgelerden biri de omuz bölgesidir. Omuz bölgesinde yer alan ve rotator (döndürücü) kılıf olarak bilinen kas grubu, akut yaralanmalar, zorlama ve benzer faktörler sebebiyle zarar görüp yırtılabilmektedir. Omuzda kas yırtılması tedavisi de bu yırtılmalar sonucu kaslarda meydana gelen hasarı gidermek ve bireyin yeniden sağlıklı bir omuza sahip olabilmesini sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Yazımızın devamında ‘’Omuzda kası neden yırtılır?’’, ‘’Omuzda kas yırtılması belirtileri nelerdir?’’, ‘’Omuz kası yırtılması tedavi edilmezse ne olur?’’ ve ‘’Omuz kas yırtıkları kendiliğinden geçer mi?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara omuz kası yırtılması tedavisi hakkında merak ettikleriniz için Prof. Dr. Hakan Özsoy ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Omuz Kas Yırtığı Nedir?

  Omuz kas yırtığı, halk arasında omuz kası olarak bilinen rotator manşette meydana gelen yaralanmadır. Omuz kası, omuz eklemi ve dolayısıyla da kol hareketleri için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Omuz kasında hasar veya yırtılma olan bireyler omuz ve kol bölgelerinde ciddi ağrılar hissedebilir; omuzlarının eskisi kadar iyi bir şekilde hareket edemediğini fark edebilirler. Bu gibi şikâyetleri olan bireylere mutlaka bir ortopedi doktoru ile görüşmeleri tavsiye edilir. Böylece kesin teşhis sağlanabilir ve rotator kılıf (manşet) yırtığı tedavisi erkenden başlayabilir. 

  Omuz Kas Yırtığı Neden Olur?

  Rotator manşet yırtığı nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Bireyin spor rutini, kariyeri veya iş yaşamı sebebiyle gerçekleştirdiği tekrarlayıcı hareketler.
  • İlerleyen yaş.
  • Omuz kasının, çevre dokular sebebiyle zedelenmesi ve zarar görmesi.
  • Omuz kasının bulunduğu bölgede daralma meydana gelmesi.
  • Trafik kazaları veya spor yaralanmaları gibi fiziksel travma nedenleri.

  Rotator kılıf yırtığı nedenleri bu şekilde sıralanabilir. 

  Omuz Kas Yırtığı Belirtileri Nelerdir?

  Rotator manşet yırtığı belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Omuz çevresinde yoğunlaşmış olan ve omuz hareketlerine bağlı artış gösterebilen ağrı hissi.
  • Kollarda kas güçsüzlüğü.
  • Omuz eklemini hareket ettirirken omuzdan ‘’tıkırtı’’ tarzı sesler gelmesi.
  • Omuz ekleminin hareket açıklığında azalma, omuzu veya kolu eskisi gibi rahat bir şekilde hareket ettirememe.

  Rotator kılıf yırtığı belirtileri bu şekilde sıralanabilir. 

  Omuz Kas Yırtığı Kimlerde Görülür?

  Omuz kas yırtığı genellikle iş yaşamları veya spor kariyerleri sebebiyle başüstü omuz hareketleri yapan bireylerde görülmektedir. Mesela meslekleri gereği sürekli yüksek duvar veya tavan boyayan bireylerde omuz kası hasarı ortaya çıkabilir. 

  Omuz Kas Yırtıkları Kendiliğinden Geçer Mi?

  Omuz kası yırtıkları, yırtığın ve kastaki hasarın boyutuna göre (çok küçük yırtıklarda) bazı durumlarda dinlenme ile iyileşebilmektedir. Ancak bu süreç son derece ağrılı olabilir ve birey iş yaşamıyla ilgili sorunlar yaşayabilir. Bu yüzden omuz kasında yırtık olduğundan şüphelenen bireyler mutlaka bir ortopedi uzmanı ile görüşmelidirler. Böylece yırtığın şiddeti ve konumu belirlenebilir; kişiye özel tedavi çalışmalarına başlanabilir. 

  Omuzda Kas Yırtılması Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Omuzda kas yırtılması ihmal edilir ve uzun süre boyunca tedavi edilmezse omuz kası işlevini büyük ölçüde yitirebilir. Buna bağlı olarak da birey omuzunu hiç kullanamaz hale gelebilir. Bu yüzden kas yırtılmaları, vücudun neresinde olursa olsun ihmal edilmemeli ve en yakın zamanda bir ortopedi ve travmatoloji doktoru ile görüşülmelidir. 

  Omuzda Kas Yırtılması Nasıl Anlaşılır?

  Bireyler, sahip oldukları şikâyetler sebebiyle omuzlarında kas yırtığı olduğundan şüphelenebilirler. Ancak yalnızca bu şikâyetlere bakarak teşhis koymak mümkün değildir. Bu yüzden bir ortopedi hekimi ile görüşülmelidir. Böylece MR çekimi gibi gelişmiş görüntüleme uygulamalarına başvurulabilir ve kesin teşhis sağlanabilir. 

  Omuzda Kas Yırtılması İçin Bitkisel Tedavi Mümkün Mü?

  Omuzda kas yırtılması bitkisel tedavi veya benzer ‘’alternatif’’ tedavi uygulamaları ile tedavi edilemez. Bu gibi rahatsızlıklar son derece ciddidir ve tıbbi tedavi gerektirirler. Bu yüzden omuz kası yırtığından şüphelenen bireyler tedaviyi ‘’alternatif’’ uygulamalarda değil, alanında uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilen bilimsel tedavilerde aramalıdır. 

  Omuz Kası Yırtılması Tedavi Edilebilir Mi?

  Rotator manşet yırtığı tedavisi çeşitli medikal, cerrahi veya fizik tedavi uygulamaları ile gerçekleştirilebilir. Tedavinin tam olarak nasıl yapılacağı hastanın ihtiyaçları, doktorun önerileri ve hastanın kararı sonucu şekillenmektedir. 

  Omuz Kası Yırtılması Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Omuz kası yırtığı tedavisi kasların aldığı hasarın boyutuna ve şikâyetlerin şiddetine göre değişiklik gösterebilir. Bazı durumlarda ağrı kesici ilaç tedavisi ve istirahat yeterli olurken bazı durumlarda fizik tedavi uygulamalarına ihtiyaç duyulabilir. Eğer rotator manşetteki hasarın boyutu fazla ise artroskopik ameliyatlar sayesinde kas dokuları tamir edilebilir. 

  Ankara Omuzda Kas Yırtılması Tedavisi Fiyatları

  Omuzda kas yırtılması tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Hakan Özsoy ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button