Diz Artroskopisi Ankara

  Artroskopi, eklemlerin video kamera ile görüntülenmesine ve böylece geniş cerrahi kesilere gerek kalmadan cerrahi tedavilerin gerçekleşmesine olanak sağlayan gelişmiş bir uygulamadır. Bu uygulama başta diz, ayak bileği, omuz ve kalça eklemi olmak üzere vücuttaki pek çok önemli eklem bölgesine uygulanabilmektedir. Ankara diz artroskopisi sayesinde, diz eklemini etkileyen rahatsızlıkları görece konforlu ve hızlı bir şekilde tedavi etmek mümkündür. Bu operasyon pek çok yönüyle açık diz eklemi ameliyatlarına kıyasla çok daha avantajlıdır. Yazımızın devamında ‘’Diz artroskopisi nasıl yapılır?’’, ‘’Diz artroskopisi sonrası iyileşme süreci nasıldır?’’, ‘’Diz artroskopisi hangi durumlarda yapılır?’’ ve ‘’Diz artroskopi ameliyatı nasıl olur?’’ Ankara diz artroskopisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Hakan Özsoy ile iletişime geçebilirsiniz.

  Diz Artroskopisi Nedir?

  Diz artroskopisi, diz ile ilgili rahatsızlıkları tespit etmek ve tedavi etmek amacıyla kullanılan modern bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde gerçekleşen diz ameliyatları, kapalı diz ameliyatı olarak da bilinirler. Artroskopik diz ameliyatı, açık diz ameliyatlarına kıyasla çok daha avantajlıdır. Hastalar bu operasyonun ardından çok daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde iyileşebilir, günlük yaşamlarına dönebilirler. 

  Diz Artroskopisi Neden Yapılır?

  Diz artroskopisi temelde iki amaç doğrultusunda yapılır. Bunlardan ilki diz eklemi ve çevresi ile ilgili problemleri tespit etmek, tanılamaktır. Diğeri ise bahsi geçen problemleri, kapalı ameliyat teknikleri kapsamında tedavi etmektir. Diz artroskopisi sayesinde menisküs yırtıkları, kıkırdaklarla ilgili problemler, eklem kireçlenmesi ve çapraz bağ yırtıkları gibi pek çok rahatsızlık başarıyla tedavi edilebilir. 

  Diz Artroskopisi Ne Kadar Sürer?

  Diz artroskopisi yaklaşık 30 ila 60 dakika içerisinde tamamlanmış olur. İşlemin süresi, hangi amaçla veya hangi kapsamda yapıldığına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Doktorunuz uygulamanın tahmini süresi hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacaktır.

  Artroskopik Diz Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

  Daha önce de belirttiğimiz gibi artroskopik diz ameliyatı, açık ameliyata kıyasla daha avantajlıdır. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Uygulama son derece küçük cerrahi kesilerle yapılır. Bu yüzden ameliyat sonrası belirgin bir iz kalmaz.
  • Ameliyat sonrası enfeksiyon riski çok daha düşüktür.
  • Görece konforlu ve hızlı bir operasyondur.
  • Ameliyat sonrasında hastalar, açık ameliyat geçirmiş bireylere kıyasla daha hızlı iyileşirler.

  Kapalı diz ameliyatının avantajları bunlardır. 

  Diz Artroskopisi Riskli Midir?

  Diz artroskopisinin, tüm tedavi uygulamaları gibi bazı riskleri vardır. Bu riskler arasında eklem içi kanama, bacakta kan pıhtısı oluşumu ve enfeksiyon gibi komplikasyonlar yer alır. Eğer operasyon uygun koşullar altında ve alanında uzman bir hekim tarafından gerçekleştiriliyorsa bahsi geçen riskler son derece küçüktür. 

  Diz Artroskopisi Nasıl Yapılır?

  Diz artroskopisi sırasında yapılacak olan işlemler, doktor tarafından tamamen kişiye özel olarak planlanırlar. Operasyon sırasında hastaya spinal (belden) veya genel anestezi uygulanır. Böylece hastanın işlemler sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duyması tamamen önlenmiş olur. Operasyonun devamında diz kapağı çevresine, boyutları 0,5 santimetre civarında olan iki ya da üm adet kesi yapılır. Bu kesilerden biri kullanılarak hedef bölgeye, artroskop cihazının video kamerası yönlendirilir. Böylece hedef bölge detaylı olarak gözlemlenir ve rahatsızlığa yol açan etmenler değerlendirilir. Diğer kesi ise cerrahi araçlarının hedef bölgeye yönlendirilmesi için kullanılır. Böylece hedef bölgedeki dokular onarılabilir ve rahatsızlıklar giderilebilir. Operasyon genelde 30 ila 60 dakika içerisinde son bulur. Bazı durumlarda operasyonun biraz daha uzaması da normaldir. 

  Diz Artroskopisi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Kapalı diz ameliyatı sonrası iyileşme süreci, açık ameliyatlarınkine kıyasla daha kolay ve konforludur. Hastalar, ameliyattan birkaç saat sonra veya ertesi gün taburcu edilirler. Bir süre uzanarak dinlenmeleri önerilir. Daha sonra ise baston ve yürüteç gibi araçlarla yürümeye başlayabilirler. Ameliyat sonrası su geçirmez bantlarla yara kapatılacağı için ameliyat sonrası hemen duş yapılabilir. Dikiş almaya genellikle gerek olmaz. Hastalara, iyileşme süreci boyunca zorlayıcı hareketler yapmamaları ve doktor tarafından reçete edilen ilaçları düzenli olarak kullanmaları önerilir. Böylece iyileşme süreci çok daha etkili ve hızlı olacaktır. 

  Ankara Diz Artroskopisi Fiyatları

  Ankara diz artroskopisi fiyatları, operasyonun detaylarına ve nerede yapıldığına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ankara diz artroskopisi fiyatları, kapalı diz ameliyatı fiyatları ve artroskopik diz ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Hakan Özsoy ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button