Ankara Dizde Sıvı Kaybı Tedavisi

  Diz eklemleri, sahip oldukları özel yapı sayesinde bacak kemikleri ile birlikte vücut ağırlığının önemli bir bölümünü taşırlar. Diz eklemlerinin içerisinde, eklem hareketlerini kolaylaştıran ve kemiklerin birbirlerine sürtünerek zarar görmelerini engelleyen eklem sıvısı yer alır. Bu sıvı ilerleyen yaş ve kireçlenme gibi faktörler sonucu zaman içerisinde bozulabilir. Sıvının içeriğinin bozulması,  kayganlaştırıcı ve eklemi besleyici özelliğinin azalmasına neden olur. Buna bağlı olarak da dizde ağrı, hareket kısıtlılığı ve dizde kilitlenme (takılma hissi) gibi şikâyetler ortaya çıkabilir. Ankara dizde sıvı kaybı tedavisi, bu şikâyetlerin giderilmesi ve bireyin yaşam kalitesinin arttırılması amacıyla yapılır. Yazımızın devamında ‘’Dizde sıvı kaybına ne iyi gelir?’’, ‘’Dizde sıvı kaybı için iğne tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Dizde sıvı azalması nedenleri nelerdir?’’ ve ‘’Dizde sıvı kaybı tedavisi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara dizde sıvı kaybı tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Hakan Özsoy ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Dizde Sıvı Kaybı Nedir?

  Aslında dizde sızıva azalma olmaz, sıvının içeriğindeki bozulma olur. Halk arasında bahsedilen “dizde sıvı kaybı”, diz ekleminde bulunan eklem sıvısının çeşitli sebepler sonucu özelliğini kaybetmesidir. Kayganlaştırıcı bir yapıya sahip olan bu sıvının bozulmasıyla birlikte eklem hareketleri sırasında kemikler arasındaki sürtünme artar. Bu da merdiven inip çıkma, dizleri bükme ve benzer faaliyetler sırasında ağrıya yol açabilir. Tedavi ile bu şikâyetlerden kurtulmak mümkündür. 

  Dizde Sıvı Kaybı Neden Olur?

  • İlerleyen yaş.
  • Genetik faktörler.
  • Osteoartirit (kireçlenme).
  • Hareketsizlik veya aşırı hareketli bir yaşam tarzına sahip olmak.
  • Yeterince su tüketmemek.
  • Kemikleri besleyen vitamin ve mineralleri (D vitamini, kalsiyum) yeterince almamak.
  • Şeker hastalığı.

  Bu gibi faktörler dizde sıvı kaybına neden olabilir. 

  Dizde Sıvı Kaybı Belirtileri Nelerdir?

  • Harekete bağlı olarak artış gösteren diz ağrısı.
  • Merdiven çıkma gibi aktiviteler sırasında diz kapağı çevresinde takılma ve ağrı hissi meydana gelmesi.
  • Diz ekleminden ses gelmesi.
  • Dizde hareket kısıtlılığı.

  Dizde sıvı kaybı belirtileri arasında bunlar yer almaktadır.

  Dizde Sıvı Kaybının Bitkisel Tedavisi Var Mı?

  Dizde sıvı kaybının bitkisel bir tedavisi yoktur. Bitkisel madde içerikli kürler veya ‘’alternatif tedavi’’ uygulamaları hastalıkları tedavi etmek için yeterli değildirler. Hatta bazı durumlarda çok daha olumsuz ve tehlikeli sağlık sorunlarına yol açabilirler. Bu yüzden dizde sıvı kaybı gibi ortopedik rahatsızlıklara sahip olan bireylere, alanında uzman bir ortopedi doktoru ile görüşmeleri önerilir. 

  Dizde Sıvı Kaybı Nasıl Giderilir?

  Dizde sıvı kaybını gidermek için çeşitli egzersizlere ve tedavi uygulamalarına başvurulabilir. Tedavi uygulamaları rahatsızlığı büyük oranda ortadan kaldırırken, fizik tedavi uygulamaları ise iyileşme sürecini destekler. 

  Dizde Sıvı Kaybı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Dizde sıvı kaybını tedavi etmek için yapılan iğne ile sıvı takviyesi gibi uygulamalar, belli bir süre boyunca etkili olurlar. Yani bu uygulamaların belli periyotlarla tekrarlanması gerekir. Ekleme iğne ile sıvı takviyesi uygulamasının etkileri yaklaşık 6 ay kadar devam eder. Daha sonra ise hastaların, yeniden rahatsız edici belirtilere sahip olmamak için iğne tedavisini tekrarlatmaları gerekir.

  Dizde Sıvı Kaybı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Dizde sıvı kaybı tedavisi, doktor tarafından hastaya özel olarak planlanır. Bu planlama kapsamında hastanın yaşam tarzında bazı değişiklikler yapılabilir. Bireyin beslenme alışkanlıkları düzenlenebilir, özel egzersiz çalışmalarına başlanabilir ve kemik sağlığı için önemli olan vitamin takviyeleri yapılabilir. Bunlara ek olarak eklem sıvısı enjeksiyonu tedavisine başvurulabilir. Bu tedavi sayesinde azalmış olan eklem sıvısına, özel enjeksiyon uygulamaları ile takviye yapılır. Böylece kemiklerin birbirlerine sürtünmeleri önlenir ve buna bağlı ortaya çıkan şikâyetler giderilir. Eklem sıvısı enjeksiyonunun etkileri, daha önce de bahsettiğimiz gibi yaklaşık 6 ay kadar devam eder. Daha sonra bu işlemin tekrarlanması gerekir. 

  Dizde Sıvı Kaybı İğnesi Zararları Nelerdir?

  Dizde sıvı kaybı iğnesinin ciddi bir zararı veya yan etkisi yoktur. Enjeksiyon uygulamasının ardından, bölgede hafif bir ağrı hissi deneyimlenebilir. Eklem bölgesinde, birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçen kızarıklıklar oluşabilir. Bunlar haricinde eklem sıvısı enjeksiyonu son derece güvenilir ve etkilidir. 

  Ankara Dizde Sıvı Kaybı Tedavisi Fiyatları

  Ankara dizde sıvı kaybı tedavisi fiyatları, tedavinin detaylarına ve nerede yapıldığına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ankara dizde sıvı kaybı iğnesi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Hakan Özsoy ile iletişime geçebilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button